Yazılarım

Gezi Notlarım, Düşüncelerim ve Hayallerim

 • Kosice, Krakow ve Tetra Dağları

   Gezi Notları

   

  buy Lyrica uk Hızlı alınan bir karar ile 1 mayıs işçi tatilini fırsat bilerek ev arkadaşımla birlikte Kosice-Krakow-Poprat (Tetra Dağları, Slovakya) gezi planını yapıverdik. Şirket arabamız az yakar çok gider Renoult Clio ile Budapeşte’den Cuma namazı sonrasına müteakip yola çıkarak, Kosice’de vereceğimiz yemek molasından sonra Krakow şehrine varacaktık. Dönerken de Slovakyanın Tetra dağı yamacına yakın mesafede bulunan Poprat isimli küçük kasabasında konaklayıp, Tetra Dağlarına tırmanışımızı gerçekleştirdikten sonra pazartesi günü akşamına Budapeşte’de olacak şekilde planımızı tamamladık.

   


  where to buy priligy in china Seyahat öncesi tabi ki bazı hazırlıklar yapmak zorundaydık. Yola çıkarken yanımıza aldığımız malzemeler ve harcamalarımı kısa bir şekilde özetliyorum; öncelikle depo fullenir arkadaşlar, Budapeşte’de benzin merak etmeyin Türkiyede ki gibi can yakmıyor. Tüm depoyu 40 euroya fulledik. Tüm seyahatimiz için gereken yalnızca 2 depo benzin sonuç olarak kat ettiğimiz mesafe ise 1300 km kadar. İnternet erişimi olan bir telefonunuz yoksa, yol iz bilmek adına GPS’nizin olmasını tavsiye ediyorum. Malesef Budapeşte ve Krakow arasında kayda değer güzel bir otoban yok. Ama bu bile seyahati güzel kılan sebeplerden sayılabilir çünkü Slovakyayı boylu boyuna geçerken bu ülkenin dağlar üzerine kurulmuş yeşil ormanlarla kaplı harika doğasını seyrü sefa edeceksiniz.

  KÖSİCE – SLOVAKYA (1 gün)

  Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra Budapeşte’den arabımızla yola koyulduk. Budapeşteden Kosice şehrine varmamız tam 2 saat 45 dakika sürdü. Şehre varır varmaz bereketli gelmiş olacağız ki yağmur başladı. Neyseki yemeğimizi yiyip hemen devam edecektik. Piano Cafe’de İtalyan mutfagından pizzamızı yedikten sonra şehirde boydan boya bir turladık. Kosice şehri ufak, şirin ve çok fazla görülecek yeri olmamasına rağmen size sıkmayan, tam iki şehir arası gezilecek bir yer olarak nitelendirilebilir. Şehrin tarihi yarım adasında renkli renkli nizami ve müteşekkil bir biçimde sıralanmış evleri izleyerek şehri boydan boya yürüyebilirsiniz. St. Elizabeth katetrali şüphesiz şehrin en can alıcı yapılarından biridir. Hemen katetralin önünde yer alan müzik eşliğinde sizlere güzel bir şov sunan havuzu göreceksiniz. Hemen karşısına oturup, su sesinin verdiği huzur ile sigaranızı içebilir ve soluklanabilirsiniz. Şehirde eğer bir tam gününüz var ise sizlere tavsiyem tüm şehri sabah saat 8.30’da kalkıp saat 11.30 a kadar bitirmeniz ve Vah nehrinde rafting için öğlenden sonra Raftin Ruzomberok ile tura katılmanızdır. Sahibi Miro ile sosyal medyanin her türlü alternatifi ile irtibata geçebilir faaliyetinizi kolaylıkla planlayabilirsiniz. Kosice’de ki tarihi yapıların geçmişine girip yazımı boğmayacağım arkadaşlar, yapıların tarihi bilgileri için fotoğrafların açıklama kısmındaki yer isimlerini tıklayarak çeşitli bilgilendirme sitelerine ulaşabilirsiniz.

  1 Günlük Planlama

  • St Elizebeth

  • Şarkı Söyleyen Havuz

  • Tarihi Şehirde Yürüyüş

  • Herl’any Geyzeri

  • Botanik Bahçeyi Ziyaret

  • Immaculata Heykeli

  • Urban Kulesi

  Günün diğer yarısınıda; Vah nehrinde Rafting yaparak geçirebilir, 1 gününüzü en etkili biçimde geçirebilirsiniz.

          St. Elizabeth Katedrali

  KRAKOW – POLONYA (2 Gün)

  Cuma gecesi saat 23.00’de Krakow şehir merkezine 10 dk. uzaklıkta Airbnb’den kiraladığımız eve yerleştik. Fırsat bilip aynı günün gecesi şehir merkezine Uber uygulamasını kullanarak çağırdığımız taksiyle geçtik.

  Krakow şehir merkezinde Meryem kilisesinin etrafında onlarca bar, restoran ve eğlence kulübü bulabilirsiniz. Gece eğlence hayatını seven arkadaşlar için giriş ücretleri 3-10 Euro arasında farklılık gösteriyor. Bizim cumartesi günü programımızın yoğun olması hasebiyle şehir merkezinde çorbamızı içip biraz turladıktan sonra dinlenmeye çekildik.

  Cumartesi günü saat 9.30’ta evden ayrılarak Florien Kapısının hemen önüne aracımızı park ederek şehir turumuza başladık. Krakow’a gelen arkadaşlara tavsiyemde bu kapıdan başlayarak şehri gezmeleri yönünde olacaktır. Çünkü şehrin en uç noktasından nehre doğru eğiminde yardımıyla rahat rahat yürüyerek tüm tarihi yarımadayı gezebilme imkanını size sağlıyor. Florien kapısı girdiğimizde bizi çok harika bir resim sergisi, tarihten günümüze tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmiş surlar ve sokak sanatçılarının kendilerine özgü müziği karşıladı. Florien kapısı ile ilgili hazırlamış olduğum videoyu izleyebilirsiniz;

  Florien kapısından Meryem kilisesine yaklaşık 4-5 dakikalık bir yürümeyle ulaşmanız mümkün olacaktır. Yol boyunca çeşitli restoranlar, sokak satıcıları, hediyelik eşya dükkanlarını görmeniz mümkündür.

   

  Florien kapısından Meryem kilisesine yaklaşık 4-5 dakikalık bir yürümeyle ulaşmanız mümkün olacaktır. Yol boyunca çeşitli restoranlar, sokak satıcıları, hediyelik eşya dükkanlarını görmeniz mümkündür. Kısa bir yürüyüşten sonra St. Elizebeth Kilisesinin süslediği Krakow’un en gözde şehir meydanına inmiş olacaksınız. Burada kapalı çarşı, çeşitli bar ve restoranlar, kahve dükkanları ve çok sayıda turist görmeniz kaçınılmazdır. Atların nal sesleri, her saat başı merkez kiliseden gelen trumpet sesleri ve yine sağa sola koşuşturan insan kalabalığının ortasında şehri dinleyebilir ve güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

  Merkez kilisesi ile ilgili hazırlamış olduğum videom için;

  Meydandan nehre doğru yürüyüşümüze devam ederek önce azizler kilisesi sonra farklı renklerde mimari bir nizam içersinde sıralanmış barok tarzı tarihi evlerin gölgelediği Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş dar sokaklardan yürüyüşümüze devam ettik.

  Bu esnada Krakow sokaklarını inleten Mozart’ın meşhur ‘Türk Marşı’ bestesini de tesadüf eseri yakalamış olduk

   

  Şehir turumuza kaldığımız yerden devam ederek, …. Kalesine vardık. Nehrin yakın yüksek bir konuma sahip olan kalenin tarihi 13yy kadar dayanıyor.

  Kaleyle ilgili hazırlamış olduğumuz tanıtım videosu için;

  VİDEO

   

  Seyahatimiz ara vermeden devam ederek, şehrin bilindiği üzere Yahudi geçmişini de tanımak ve ikinci dünya savaşında Yahudilerin çektikleri acıları bir nebze olsun anlayabilmek amacıyla Schindler’in fabrikasını ziyaret ettik. Bilindiği üzere ‘Schindler’s List’ isimli karanlık zamanları konu olan ve Schindler’in hayatını anlatan kült bir filmde mevcut.

  Oscar Schinler ve Fabrikasının öyküsünü dinlemek için hazırlamış olduğumuz videoyu izleyebilirsiniz;

   

  VİDEO

   

  Maliyetler

  AirBNB : 50 mt2 tek yatak odalı ev için geceliğine 30 Euro

  Uber Taksi: Yaklaşık 13 Km (10dk) yol için gidiş geliş toplam 8 Euro

  Otopark : Cumartesi ve Pazar Günleri Ücretsiz, Diğer Günler tam gün için 4-5 Euro

Leave a reply